Natryskowe ocieplanie budynków

natryskowe ocieplenie poddaszaOdpowiednie ocieplanie budynków jest koniecznością ze względu nie tylko na utrzymanie w nich odpowiedniej temperatury, ale także po to, by zmieścić się w normach emisji dwutlenku węgla. Natryskowe pianki poliuretanowe sprawdzają się w tym celu idealnie. Efekt ich zastosowania bije na głowę klasyczne materiały izolacyjne, na co najlepszym dowodem jest wyraźny spadek kosztów ogrzewania nieruchomości.

W trakcie ocieplania domu zawsze trzeba dążyć do najlepszego balansu pomiędzy kosztem inwestycji i uzyskiwanymi efektami, do czego konieczne jest wybranie odpowiedniego typu pianki. W polskich warunkach wykorzystuje się dwa rodzaje pianek w systemach natryskowych, tj. pianki otwarto-komórkowe i zamknięto-komórkowe.

Piana zamknięto-komórkowa Ten typ piany charakteryzuje się najlepszym współczynnikiem lambda (http://pl.wikipedia.org/wspolczynnik_lambda) wśród podobnych materiałów. W strukturze pianki tworzą się specjalne komórki, które zamykają powietrze i w ten sposób izolują ścianę termicznie. Zapewnia to znakomitą barierę dla powietrza, ale jest skuteczne również w blokowaniu dostępu wody. Zazwyczaj stosuje się piany o gęstości od 35 do 60 kg na metr sześcienny substancji. Ten poziom uznaje się bowiem za posiadający najlepszy stosunek właściwości izolacyjnych do wytrzymałości samego materiału izolacyjnego. Dowodzą tego badania prowadzone przez PUR.

Piana otwarto-komórkowa Ten typ piany cechuje się wyraźnie mniejszą gęstością, która zaczynać może się już od 6 kilogramów na metr sześcienny i raczej nie przekracza poziomu 25 kilogramów. Jak można się domyślić, jej atutem jest przede wszystkim cena, gdyż potrzeba jej mniej do pokrycia wybranej powierzchni. Co ważne, współczynnik lambda, chociaż gorszy, nie jest dużo niższy, niż w przypadku pianek z zamkniętymi komórkami. Istotną cechą takiego rozwiązania jest też możliwość kontrolowania dyfuzji pary wodnej, gdyż ten rodzaj komórki nie jest dla niej całkowitą barierą.

Istnieją także pola, na których pianki o otwartych komórkach są znacznie lepsze od swoich konkurentów. Jednym z nich jest osłona przed hałasem, gdyż potrafią one skuteczniej tłumić fale dźwiękowe, a do tego są substancją elastyczną, co chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi.