Pianka pur - najważniejsze informacje

Piana pur informacjePianka poliuretanowa znana też jako pianka pur najczęściej jest definiowana jako rozwiązanie, które powstaje w następstwie połączenia ze sobą poliolu oraz izocyjanu. Jej jakość jest przy tym uzależniona od tego, jak dokładnie zostaną one wymieszane. Pomiędzy oboma składnikami dochodzi do reakcji chemicznej, mamy więc do czynienia zarówno z rozkurczem, jak i utworzeniem się komórkowej struktury, która jest tak charakterystyczna dla pianki pur.

Oczywiście, pianki pur nie powinno się uważać za monolit, w sprzedaży dostępnych jest bowiem kilka ich rodzajów z powodzeniem wykorzystywanych w różnych sytuacjach. Na pierwszy plan wysuwają się pianki z systemem otwartych komórek, które charakteryzują się nie tylko znakomitymi właściwościami wygłuszającymi, ale również możliwością stosowania zarówno na poddaszach, jak i na ścianach działowych.

Z kolei natryskowe pianki zamknięto komórkowe charakteryzuje wysoka dyfuzyjność oraz brak chłonięcia wody. Gdy stosuje się je na zewnątrz budynku, konieczne jest zastanowienie się nad dodatkowym zabezpieczeniem UV, trudno jednak nie docenić tego, że pianki charakteryzuje imponująca wytrzymałość mechaniczna oraz znakomita ochrona nie tylko przed wiatrem, ale i przed wilgocią. Pianki tego rodzaju nie butwieją, a ponieważ posiadają wyjątkowo mały ciężar właściwy, z powodzeniem mogą być stosowane również w obiektach wielkopowierzchniowych. Są też odporne na wstrząsy, a osoby decydujące się na zainwestowanie w rozwiązania tego typu doceniają także brak zjawiska skraplania się pary wodnej, co przydaje się między innymi wówczas, gdy stosuje się je w obiektach, w których przechowywane są warzywa oraz owoce.

Często można odnieść wrażenie, że pianka poliuretanowa stosowana jest przede wszystkim dlatego, że panuje na nią swoista moda. Warto jednak mieć na uwadze to, że mamy również do czynienia z rozwiązaniem posiadającym wiele zalet. Jedną z największych jest możliwość izolacji bez spoin oraz przerw, nie trzeba więc martwić się o ryzyko powstawania mostków cieplnych. Nie można nie docenić jednak i tego, że pianka pozwala na uzyskanie znakomitych właściwości izolacyjnych nawet pomimo tego, że jej grubość nie jest duża. Pianka sprawdza się również wówczas, gdy chcemy izolować te części budynku, które są trudno dostępne, jej znakiem rozpoznawczym jest przy tym znakomita przyczepność do podłoża.