Pianki pur i ich zalety

zalety piany purPianki pur, które bardziej precyzyjnie określa się jako izolacyjne pianki poliuretanowe to rozwiązania, które charakteryzują się zróżnicowanymi właściwościami fizycznymi. Może to tylko cieszyć odbiorców, którzy są dzięki temu w stanie wybrać dokładnie takie produkty, na których wykorzystaniu będzie im najbardziej zależało, różne pianki pur sprawdzają się więc w odbiegających od siebie sytuacjach. Bez względu jednak na ich rodzaj, pianki poliuretanowe przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii.

Jest to możliwe z przynajmniej kilku powodów. Na pierwszy plan wysuwa się to, że dla pianek tego rodzaju charakterystyczna jest bardzo wysoka wartość oporu cieplnego R w stosunku do przegrody, nie bez znaczenia jest jednak i to, że pianki pur eliminują infiltrację powietrze oraz minimalizują nie tylko zjawisko wilgoci, ale i kondensacji. Izolacje z ich wykorzystaniem zmniejszają te prądy konwekcyjne, z którymi mamy do czynienia zarówno w ścianach, jak i na strych, a samo ocieplenie pianką pur przyczynia się do tego, że następuje ograniczenie do minimum przepływu powietrza przez przegrodę.

Plusem pianki poliuretanowej jest i to, że sprawdza się znakomicie nie tylko w niskich, ale również w bardzo wysokich temperaturach, a także to, że zapewnia bardziej komfortowe środowisko. Okazuje się jednak, że liczba korzyści, jakie może nam dać stosowanie pianek pur jest jeszcze bardziej imponująca. Tu na pierwszy plan wysuwa się wzrost wytrzymałości konstrukcyjnej, nie bez znaczenia jest jednak i to, że pianki pur zapewniają znakomitą izolację akustyczną chroniąc nas nie tylko przed dźwiękami dobiegającymi z innych pomieszczeń, ale i przed tymi, których źródło jest zlokalizowane na zewnątrz. Nie bez znaczenia wydaje się i to, że dzięki piance pur można liczyć na dodatkową barierę przed dostępem wody oraz na ograniczenie przeciągów. Pianki tego typu są też niezastąpione, gdy zależy nam na utrzymaniu w całym budynku tej samej temperatury.