Zła izolacja fundamentów

zła izolacja poddaszaNiewłaściwa izolacja fundamentów jest zjawiskiem, z którym mamy do czynienia na wielu budowach. Niestety, jej skutki są zazwyczaj opłakane, musimy bowiem liczyć się z ogromnymi stratami ciepła zwłaszcza, jeśli dotyczą budynków starszych, a więc tych, w których nie stosowano jeszcze izolacji w odniesieniu do ścian piwnicznych. Zawilgocenia nie mają przy tym wyłącznie estetycznego znaczenia, należy bowiem liczyć się z tym, że mogą prowadzić do zagrzybienia pomieszczeń, a niekiedy nawet przyczyniać się do tego, że budynki będą podatne na uszkodzenia. Straty ciepła to również wzrost kosztów związanych z eksploatacją domu, ich wyrównanie prowadzi bowiem do zwiększenia wysokości opłacanych rachunków.

Wykonanie izolacji w niewłaściwy sposób jest zjawiskiem na tyle częstym, że przedstawienie podstawowych błędów z nim związanych nie jest wcale trudnym zadaniem. Na pierwszy plan wysuwa się brak zabezpieczenia przed działaniem wilgoci ściany fundamentowej, warto jednak wspomnieć i o tym, że częste jest złe ułożenie płyt izolacyjnych. W tym ostatnim przypadku powstaje zjawisko mostków termicznych, z którym trudno sobie radzić.

Tak w jednym, jak i w drugim przypadku rozwiązaniem wartym zainteresowania wydaje się być pianka poliuretanowa. Jest ona przeznaczona zarówno do hydro-, jak i termoizolacji, a do tego nanosi się ją natryskowo, co zmniejsza ryzyko związane z powstawaniem mostków energetycznych. Pianka sprawdza się zresztą nawet wówczas, gdy mamy do czynienia z budynkami o wspólnych ścianach działowych, pozwala przy tym nie tylko na spajanie, ale i na wypełnianie dużych ubytków na powierzchni. Osoby, które po nią sięgają doceniają również łatwość aplikacji i doskonałe przyleganie w odniesieniu do większości materiałów budowlanych.