Możliwe zastosowania piany poliuretanowej

zastosowania piany poliuretanowej

Duże uznanie, jakie wzbudzają właściwości typowe dla piany poliuretanowej sprawiają, że dziś powodzeniem cieszy się zarówno ten jej odpowiednik, który składa się z komórek otwartych, jak i ten, który powstaje z wykorzystaniem komórek zamkniętych Warto jednak pamiętać o tym, że w obu przypadkach mamy do czynienia z rozwiązaniami, dla których charakterystyczne jest nieco inne zastosowanie.

Piana otwartokomórkowa jest rozwiązaniem, które stosuje się przede wszystkim do ocieplania domów. Możemy spotkać ją na poddaszach i na strychach, chętnie wykorzystuje się ją jednak również do ocieplania ścian działowych. Trudno dziwić się zresztą jej popularności. Piana otwartokomórkowa chroni przed wiatrem i zimnem, a jednocześnie odprowadza na zewnątrz nadmiar wilgoci tworzącej się w pomieszczeniu. Zimą jest chwalona przede wszystkim dlatego, że w istotny sposób ogranicza straty ciepła, altem zaś – z uwagi na to, że zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń.

Osoby, które decydują się na jej stosowanie zwracają uwagę również na sam skład piany poliuretanowej. Trudno się temu dziwić, mamy bowiem do czynienia z rozwiązaniem, które nie przyciąga ani insektów, ani gryzoni. Warto też wspomnieć o tym, że jest to rozwiązanie lżejsze niż popularna jeszcze nie tak dawno wełna mineralna, z powodzeniem można więc stosować ją bez obaw o obciążenie konstrukcji dachów oraz ścian. Jej właściwości przyczyniają się również do tego, że znajduje zastosowanie w odniesieniu do domów o konstrukcji szkieletowej.

Piana zamkniętokomórkowa również zasługuje na to, aby z uwagą przeanalizować jej możliwości, uwagę przyciągają przy tym charakteryzujące ją właściwości uszczelniające. Jej rola jest szczególnie duża, gdy analizujemy możliwość jej zastosowania w rolnictwie, pozwala bowiem na skuteczne izolowanie budynków inwentarskich, a to sprawia, że łatwiej jest w nich utrzymać nie tylko odpowiednią wilgotność, ale również temperaturę powietrza. Jest też niezawodnym rozwiązaniem przy termoizolacji dachów ograniczając straty ciepła w budynkach i poprawiając charakterystyczną dla nich efektywność energetyczną.