Dlaczego warto zainwestować w dobre ocieplenie domu?

Ocieplenie pianą pur

Jeśli zadbaliśmy o dobre ocieplenie domu możemy mieć pewność, że zimą zagwarantuje nam ono niezbędny mieszkańcom komfort termiczny. Termoizolacja to także znakomity sposób na oszczędzanie pieniędzy. Nawet przy największych mrozach nie trzeba dzięki niej intensywnie ogrzewać nieruchomości, a to przekłada się również na troskę o środowisko naturalne. Gdy temperatury są dodatnie istnieje zresztą nawet możliwość odejścia od dogrzewania pomieszczeń, gdy zaś mamy do czynienia z mniejszym spalaniem paliw opałowych, nie musimy obawiać także o znaczącą emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Ochrona za pomocą izolacji termicznej jest też skutecznym sposobem na zwiększenie ochrony budynku, który w mniejszym stopniu jest podatny nie tylko na szkodliwe promieniowanie słoneczne i zmienne warunki atmosferyczne, ale również na uszkodzenia mechaniczne. Nie oznacza to jednak, że każde rozwiązanie odznacza się jednakową skutecznością.

Termoizolacja jest wynikiem kompleksowych działań, nie może być więc wybierana w sposób przypadkowy. Nie ma nic złego w braku wiedzy na jej temat, jeśli jednak mamy do czynienia z taką sytuacją, zamiast eksperymentować, powinniśmy skorzystać ze wsparcia specjalistów. Ci mają rozeznanie w rynku i jego propozycjach, a tym samym są nam w stanie wskazać takie materiały, które są skuteczne i sprawdzone. Ich lista nie jest krótka, na szczególną uwagę w jej kontekście zasługuje zaś wysoka pozycja piany poliuretanowej znanej też jako piana PUR.

Natrysk izolacji PUR jest coraz częściej reklamowany jako wyjątkowo skuteczny sposób na zwiększenie efektywności energetycznej budynku i nie można nie zgodzić się z tym, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, którym rzeczywiście warto się zainteresować. Lista zalet piany PUR jest zresztą w stanie zaimponować nawet tym osobom, które do tej pory lobbowały przede wszystkim za wełną mineralną i styropianem jako materiałami wykorzystywanymi do izolowania domów i ochrony ich przed utratą ciepła. Piana PUR wysuwa się teraz na pierwsze miejsce przede wszystkim dlatego, że posiada wyjątkowo niski współczynnik przenikania ciepła. Jej montaż nie jest przesadnie skomplikowany i może następować bezpośrednio na powierzchni, którą chcemy izolować, sama warstwa wełny jest zaś mniejsza niż jej odpowiedników takich, jak choćby styropian. Piana PUR jest ceniona również dlatego, że pozwala na radzenie sobie z problemem generowanym przez mostki cieplne. Te wynikają z samej konstrukcji budynków, a ich obecność oznacza często nie tylko wychłodzenie nieruchomości, ale i problemy z jej zagrzybieniem.